Byla spuštěna nová evropská studie - proběhne i v ČR

09.05.2024

Evropská unie poprvé v historii finančně podpořila klinickou studii psychedelické terapie, která bude probíhat od roku 2025 na několika místech včetně České republiky. Klinická studie PsyPal se bude zabývat bezpečností a účinkem psilocybinem-asistované psychoterapie na depresi a úzkost u paliativních pacientů.


Neonkologičtí pacienti

V podobných studiích do této chvíle figurovali z velké části pacienti s onkologickým onemocněním, jedná se tedy o první studii tohoto rozsahu, která se bude věnovat paliativním pacientům s jinými nemocemi. Bude otevřena pro lidi zasažené chronickou obstrukční plicní nemocí, roztroušenou sklerózou, amyotrofickou laterální sklerózou a atypickou Parkinsonovou chorobou.

Multicentrická studie

Na rozsáhlém výzkumu se podílejí centra: University Medical Centre Groningen (UMCG) v Nizozemí, Champalimaud Foundation v Portugalsku, Národní ústav duševního zdraví v Česku, University of Copenhagen and the Bispebjerg Hospital v Dánsku. V Česku bude studie nabírat pouze lidi s roztroušenou sklerózou.

Design studie

V rámci randomizované kontrolované studie (RCT) proběhnou celkem tři přípravná psychoterapeutická sezení, pak sezení se střední dávkou psilocybinu (15 mg) nebo placebem, dvě integrační sezení, pak sezení s vysokou dávkou (25 mg) nebo placebem a tři integrační sezení. Ti, kteří dostanou placebo budou mít možnost pokračovat do otevřené fáze. Po ukončení všech sezení bude následovat sledování dlouhodobějších efektů intervence. Sympatický je oproti předchozím studiím posílený důraz na následnou péči o účastníky a jejich blízké.

Celý záznam z události v EP najdete zde.


Zdroje:

https://parea.eu/parea-news/psypal-launch